Ako vytvoriť pohodlnejšiu obývačku

obyvacka

Máte v pláne zmeniť svoju obývačku? Ponúkame vám niekoľko tipov a rád, aby ste sa v nej cítili čo najlepšie.

Obývačka je miesto, kde trávime najviac svojho voľného času. Či už sa jedná o pozeranie televízie, posedení s priateľmi či rodinou. A priznajte, že mnohokrát tam aj večeriate. Práve preto by ste mali prikladať naozaj dostatok pozornosti pri zariaďovaní, aby ste sa tam cítili naozaj dobre.

Pokiaľ sa chystáte zariaďovať svoju obývaciu miestnosť prípadne len zmeniť, je dobré sa držať týchto základných pravidiel. Avšak nikdy nezabúdajte na najhlavnejšie pravidlo, teda cítiť sa dobre.

byvaniebyvaniebyvaniePozor na farby

Veľký dôraz treba klásť na výber správnej farby. Základom je nepoužívať množstvo farieb v interiéri, ktoré spolu neladia, ba naopak, treba vybrať také, ktoré sa vzájomne dopĺňajú, maximálne však použite dve či tri farby. Viac sa neodporúča. Dobré ja farby doplniť aj nejakými materiálmi, najlepšie prírodným, ktoré navodia pocit pohody.

Najviac populárna farba je biela alebo krémová, v kombinácií s drevom. Takáto farba dodá vašej obývačke moderný vzhľad a navyše pekne vynikne aj vaša obývacia stena.

Farby stien alebo tapiet nakombinujte podľa nábytku, ak zvolíte svetlé farby, je dobré zvoliť tmavšie steny, čím dosiahnete, že lepšie vyniknú. Niekedy je ale menej viac, respektíve nič nepokazíte, ak dáte všetky steny bielej farby. Ak chcete tapety, tie zvoľte výraznejšie.

Rozmiestnenie nábytku

Čo sa týka nábytku, ten musí byť v prvom rade pohodlný, ale samozrejme aj praktický. Takže treba brať do úvahy, či máte malú obývačku alebo veľkú. Do malej obývacej miestnosti sa nehodí gigantická sedacia súprava, takže netreba na to zabúdať.

Pri rozvrhovaní nábytku dbajte na dostatok voľného priestoru v obývačke, aby sa v nej dalo pekne pohybovať. Ak bude dostatočný priestor, budete sa v nej cítiť pohodlne. Aj keby ste mali neustále premiestňovať nábytok, skúšajte, až pokiaľ nebudete úplne spokojní s vašim priestorom.

Obývačku je dobré rozčleniť na jednotlivé časti, napríklad priestor na pozeranie televízie, kde budete mať pohodlné sedenie, ďalšia časť by mala byť napríklad knižnica s dostatkom svetla, prípadne s kvalitnou lampou, aby sa vám dobre čítalo. Ak si chcete v obývačke zriadiť aj pracovný kút, zvoľte tú časť obývačky, kde je dostatok slnečného svetla, čím si zabezpečíte pohodu počas práce.

luxus

Osvetlenie v obývacej miestnosti

Svetlo je ďalším dôležitým prvkom v miestnosti (viac tu). Hlavný závesný luster zvoľte podľa veľkosti miestnosti, do veľkej sa nehodí z praktického hľadiska malý luster. Dávajte pozor na umiestnenie, aby nebol priamo nad obývacou stenou, čím si znemožníte pohodlné pozeranie televízie.

Na žiarovkách sa neoplatí šetriť, zaobstarajte si kvalitné, pretože často tie lacné úsporné síce spotrebujú menej energie, avšak na úkor nepríjemného svetla. Ak sa teda chcete cítiť príjemne, na žiarovkách určite nešetrite. Okrem hlavného závesného lustra či stropnej lampy je vhodné do miestnosti doplniť ešte bodové svetlá a stojace lampy.

Knižnica dotvára príjemný vzhľad obývačky

Knižnica by mala byť základom každej obývacej miestnosti. Uložené knihy v nej dotvárajú pestrú atmosféru. A viete, že ak vlastníte veľa kníh, vypovedá to o vás, že ste vzdelaný človek so všeobecným rozhľadom. Napríklad, ak k vám zavítajú hostia nemusíte s nimi len pozerať televíziu, môžete si prečítať dobrú knihu a podiskutovať o nej.

Doplnky hrajú dôležitú úlohu

Pri zariaďovaní nešetrite na doplnkoch ako sú vankúše, závesy či kvety. So správnymi doplnkami dokážete naozaj zázraky a viete nimi skutočne štýlovo zútulniť naozaj každú miestnosť, nielen obývačku.

Na obývaciu stenu si umiestnite i rodinné fotografie, darované predmety ako sošky, vďaka ktorým budete cítiť príjemnú atmosféru. Avšak pozor, so soškami to netreba preháňať, aby ste nevytvorili gýčovú atmosféru. Stačí ich naozaj len pár.

A nakoniec nezabudnite na kvety, predovšetkým tie živé, ktoré spestria váš interiér a dodajú mu život.

Veríme, že vám  tieto tipy a rady pomôžu pri zariaďovaní vašej vysnívanej obývacej miestnosti.

nabytok

Leave a Reply